Abilene
71° F
Scattered Clouds
Scattered Clouds
Brownwood
72° F
Clear
Clear
San Angelo
70° F
Light Rain
Light Rain
Advertisement

Four Cowboys honored in ASC men's hoops

Published On: Feb 26 2013 12:00:00 PM CST
Updated On: Feb 26 2013 12:00:49 PM CST

RICHARDSON, Texas -

Senior center Andy Spears was named a first-team all-American Southwest Conference West Division selection to highlight four Hardin-Simmons players that were honored by the coaches of the ASC in their annual postseason awards.

Spears averaged 13.1 points and 8.6 rebounds per game in his senior campaign, while shooting over 60 percent from the floor. He was also named to the ASC West all-defensive team.

Junior Eric Taylor was named second-team all-ASC West. In his first year with the Cowboys, Taylor averaged 14 points and was second in the league with 121 assists.

Senior John Derr was named honorable mention all-ASC West. Derr averaged 11.1 points and 4.3 rebounds per contest and was second in the league with 68 made 3-pointers.

Senior Bernard Stiggers was named to the all-defensive team.

Dewayne Patterson of Concordia took top honors in the ASC West. He was named the MVP and also the newcomer of the year. Brian Todd of Mary Hardin-Baylor was named defensive player of the year, Christian Davis of Howard Payne was named the freshman of the year, Zakk Revelle of Sul Ross State was the sportsmanship athlete of the year and Ken DeWeese was named coach of the year.

Kyle Schleigh of Texas-Dallas was named the ASC East MVP and also headlined the All-ASC team that combined the top players in each division. He was joined by Kitrick Bell of UMHB, Patterson, Brandon Blake of Mississippi College and Thomas Orr of UMHB.

 

2013 AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE

MEN'S BASKETBALL ALL-CONFERENCE TEAM

(Listed in order of voting point totals; # indicates tie in voting)

Kyle Schleigh                    F           Texas-Dallas                        Jr.             Houston, Texas (Kingwood HS)

Kitrick Bell                        W         Mary Hardin-Baylor           Jr.             Fort Bend, Texas (Marshall HS)

Dwayne Patterson          F           Concordia Texas                 Jr.             Long Beach, Calif. (Jacksonville JC)

Nick Haynes                     G          Concordia Texas                 Sr.            Irving, Texas (HIS)

Brandon Blake#               G          Mississippi College             Jr.             Oxford, Miss. (Spring Hill)

Thomas Orr#                    G          Mary Hardin-Baylor           Sr.            Hutto, Texas (HHS)

 

-ASC WEST DIVISION HONORS AND AWARDS-

(Listed in order of voting point totals; #, &, % indicates tie in voting)

ASC West Division Player of the Year: Dwayne Patterson, F, Jr., Concordia Texas

ASC West Division Defensive Player of the Year: Brian Todd, G, Sr., Mary Hardin-Baylor

ASC West Division Freshman of the Year: Christian Davis, F, Howard Payne

ASC West Division Newcomer of the Year: Dwayne Patterson, F, Jr., Concordia Texas

ASC West Division Sportsmanship Athlete of the Year: Zakk Revelle, G, So., Sul Ross State

ASC West Division Coach of the Year: Ken DeWeese, Mary Hardin-Baylor

 

ASC ALL-WEST DIVISION

First Team

Dwayne Patterson      F         Concordia Texas                     Jr.        Long Beach, Calif. (Jacksonville JC)

Kitrick Bell                   W        Mary Hardin-Baylor               Jr.        Fort Bend, Texas (Marshall HS)

Nick  Haynes#             G         Concordia Texas                     Sr.       Irving, Texas (HIS)

Andy Spears#              C         Hardin-Simmons                    Sr.       Abilene, Texas (Cooper HS)

Thomas Orr                 G         Mary Hardin-Baylor               Sr.       Hutto, Texas (HHS)

 

Second Team

Brandon Gould           G         Howard Payne                        So.      Fort Worth, Texas (Southwest HS)

AJ Myres#                    G         Schreiner                                 Jr.        The Woodlands, Texas (Kansas State)

Brian Todd#                 G         Mary Hardin-Baylor               Sr.       Pflugerville, Texas (PHS)

Eric Taylor                    G         Hardin-Simmons                    Jr.        Dallas, Texas (Clarendon JC)

James Allen                 G         Mary Hardin-Baylor               Jr.        The Woodlands, Texas (College Park HS)

 

Honorable Mention

Josh Sanchez               G         Concordia Texas                     So.      Houston, Texas (McMurry)

Mychal Pinson#          G         Sul Ross State                         Jr.        El Paso, Texas (Chapin HS)

Stevan Guerrero#       G         Schreiner                                 So.      Edinburg, Texas (EHS)

Justin Lindsey&           F         Texas Lutheran                       Sr.       Austin, Texas (Trinidad State JC)

Brandon Potts&          P         Texas Lutheran                       Sr.       San Antonio, Texas (MacArthur HS)

John Derr%                  G         Hardin-Simmons                    Sr.       Azle, Texas (AHS)

Corey Meals%             G         Mary Hardin-Baylor               Sr.       Whitesboro, Texas (WHS)

 

ASC WEST DIVISION DEFENSIVE TEAM

Brian Todd                   G         Mary Hardin-Baylor               Sr.       Pflugerville, Texas (PHS)

Andy Spears                C         Hardin-Simmons                    Sr.       Abilene, Texas (Cooper HS)

Bernard Stiggers         G/F     Hardin-Simmons                    Sr.       Dallas, Texas (Clarendon JC)

Larry Durand#             G         Concordia Texas                     Sr.       Galveston, Texas (Bell HS)

Joe Richardson#          G         Texas Lutheran                       So.      San Antonio, Texas (East Central HS)

 

ASC WEST DIVISION FRESHMAN TEAM

Christian Davis            F         Howard Payne                        San Antonio, Texas (Brennan HS)

Layton Zinsmeister     G         Mary Hardin-Baylor               The Woodlands, Texas (College Park HS)

Jared Galvan#             G         Concordia Texas                     Texas City, Texas (TCHS)

Brendan Holderread#            G                                              Texas Lutheran            Kingwood, Texas (KHS)

Donovan Ford             G         Howard Payne                        Port Arthur, Texas (PAHS)

 

 

-ASC EAST DIVISION HONORS AND AWARDS-

(Listed in order of voting point totals; #, &, % indicates tie in voting)

 

ASC East Division Player of the Year: Kyle Schleigh, F, Jr., Texas-Dallas

ASC East Division Defensive Player of the Year: Kyle Schleigh, F, Jr., Texas-Dallas

ASC East Division Co-Freshmen of the Year:

Kevin Cottonham, G, Louisiana College; Anthony Gaines, F, Louisiana College

ASC East Division Newcomer of the Year: Travis Dykman, G, Jr., Texas-Tyler

ASC East Division Sportsmanship Athlete of the Year: Marcus Bobb, F, Sr., Ozarks

ASC East Division Coach of the Year: Kenny Bizot, Texas-Tyler

 

ASC ALL- EAST DIVISION

First Team

Kyle Schleigh               F         Texas-Dallas                            Jr.        Houston, Texas (Kingwood HS)

Brandon Blake             G         Mississippi College                Jr.        Oxford, Miss. (Spring Hill)

Justin Jones                 F         LeTourneau                             Jr.        Waxahachie, Texas (Cedar Valley HS)

Darren Houliston        F         Texas-Tyler                              Sr.       Euless, Texas (Texas Wesleyan)

Travis Dykman            G         Texas-Tyler                              Jr.        Crandall, Texas (Emporia State)

 

Second Team

Jordan Cannon            G         Texas-Tyler                              Jr.        Las Vegas, N.V. (Feather Ridge)

Ronnie Dodd               F         Ozarks                                     Sr.       Forney, Texas (Eastfield JC)

Jaron Joseph                G         East Texas Baptist                  Sr.       Dallas, Texas (Ennis HS)

Marcus Bobb#            P         Ozarks                                     Sr.       Ponder, Texas (Lyon College)

Ladaria Brown#           G         LeTourneau                             Fr.       Henderson, Texas (HHS)

Adam Smith#              C         Mississippi College                Sr.       Jackson, Miss. (Hinds CC)

 

Honorable Mention

Anthony Gaines          F         Louisiana College                   Fr.       Shreveport, La. (C.E. Byrd HS)

Kevin Cottonham       G         Louisiana College                   Fr.       Jonesboro, La. (Jonesboro Hodge HS)

Junior Mitchell            G         East Texas Baptist                  So.      Marshall, Texas (Cedar Valley)

Joe Stephens&            G         Texas-Tyler                              Jr.        Flower Mound, Texas (Univ. of Dallas)

Hakeem “Doc” Welch&   G         Louisiana College                   Jr.        Alexandria, La. (Alexandria Senior HS)

Erby Thompson%       G         East Texas Baptist                  So.      Pitkin, La. (Plainview HS)

Deitrich Williams%     G         LeTourneau                             Sr.       Fort Worth, Texas (Grace Prep Academy)

 

ASC EAST DIVISION DEFENSIVE TEAM

Kyle Schleigh               F         Texas-Dallas                            Jr.        Houston, Texas (Kingwood HS)

Derek Gardner#          P         Louisiana College                   Sr.       St. Martinville, La. (St. Martinville East HS)

Turmonte Ragland#   G         Mississippi College                Jr.        Millbrook, Ala. (Jefferson Davis CC)

Jordan Cannon            G         Texas-Tyler                              Jr.        Las Vegas, N.V. (Feather Ridge)

Andrew Cummings     G         Ozarks                                     Jr.        Mansfield, Texas (MHS)

 

ASC EAST DIVISION FRESHMAN TEAM

Kevin Cottonham#     G         Louisiana College                   Jonesboro, La. (Jonesboro Hodge HS)

Anthony Gaines#        F         Louisiana College                   Shreveport, La. (C.E. Byrd HS)

Chris Hynes                 G         LeTourneau                             Missouri City, Texas (Willowridge HS)

Clavoisiea Dupree       P         East Texas Baptist                  Mansfield, Texas (MHS)

Information provided by HSU athletics department.