Abilene
95° F
Scattered Clouds
Scattered Clouds
Brownwood
95° F
Clear
Clear
San Angelo
96° F
Clear
Clear
Advertisement

HS HOOPS: TABC Rankings 2-3-14

Published On: Feb 03 2014 02:13:58 PM CST
high school basketball

TABC Rankings 2-3-14

BOYS CLASS 3A

1

.

Dallas Madison

(

19

-

4

)

2

.

Kennedale

(

30

-

0

)

3

.

Houston Yates

(

14

-

9

)

4

.

Dallas AAA Academy

(

17

-

6

)

5

.

Abilene Wylie

(

22

3

)

6

.

San Antonio Houston

(

19

-

9

)

7

.

West Orange Stark

(

22

-

7

)

8

.

Decatur

(

20

-

5

)

9

.

Burkburnett

(

20

-

6

)

10

.

Athens

(

24

1

)

11

.

Lubbock Estacado

(

17

-

9

)

12

.

Silsbee

(

21

-

8

)

13

.

Frisco Lone Star

(

20

-

6

)

14

.

Dallas Roosevelt

(

13

15

)

15

.

Shallowater

(

21

4

)

16

.

Hardin-Jefferson

(

27

-

5

)

17

.

Cleveland

(

23

-

2

)

18

.

Navasota

(

21

-

2

)

19

.

Mexia

(

20

-

4

)

20

.

LaVernia

(

23

3

)

21

.

Argyle

(

18

-

6

)

22

.

Wichita Falls Hirschi

(

13

-

11

)

23

.

Fredericksburg

(

24

-

7

)

24

.

Wharton

(

24

7

)

25

.

Fairfield

(

17

-

2

)

GIRLS CLASS 3A

1.

La Vega

(27-0)

2.

Argyle

(29-1)

3.

Celina

(24-5)

4.

Abilene Wylie

(24-5)

5.

Hondo

(27-4)

6.

La Vernia

(24-5)

7.

Yoakum

(26-4)

8.

West Oso

(28-4)

9.

Robinson

(24-4)

10.

Melissa

(23-3)

11.

Shallowater

(24-4)

12.

Fairfield

(22-6)

13.

Canton

(23-6)

14.

Quinlan Ford

(23-4)

15.

Wilmer-Hutchins

(21-5)

16.

Hamshire-Fannett

(27-5)

17.

Columbia

(22-6)

18.

Stafford

(22-8)

19.

Lytle

(22-8)

20.

Bridge City

(29-5)

21.

Dalhart

(23-4)

22.

Texarkana Pleasant Grove

(24-4)

23.

Boerne

(22-8)

24.

Liberty Hill

(20-9)

25.

Brownwood

(21-6)

BOYS CLASS 2A

1

.

Kountze

(

24

-

5

)

2

.

Tatum

(

24

-

4

)

3

.

Abernathy

(

24

-

1

)

4

.

Ponder

(

22

-

7

)

5

.

Brock

(

23

-

7

)

6

.

Peaster

(

18

-

7

)

7

.

Wall

(

11

-

0

)

8

.

Franklin

(

23

-

3

)

9

.

Clarksville

(

18

-

8

)

10

.

Holliday

(

23

-

5

)

11

.

Aransas Pass

(

25

-

7

)

12

.

Bushland

(

18

-

8

)

13

.

Breckenridge

(

21

-

1

)

14

.

East Chambers

(

20

-

9

)

15

.

Childress

(

23

-

4

)

16

.

Whitesboro

(

23

-

3

)

17

.

Canadian

(

14

-

3

)

18

.

Salado

(

25

-

3

)

19

.

Brownfield

(

17

-

6

)

20

.

Lone Oak

(

20

-

3

)

21

.

Sunnyvale

(

18

-

2

)

22

.

Faith Family

(

23

-

2

)

23

.

Blanco

(

19

-

5

)

24

.

Van Alstyne

25

.

East Bernard

(

12

-

4

)

BOYS CLASS 2A

1

.

Kountze

(

24

-

5

)

2

.

Tatum

(

24

-

4

)

3

.

Abernathy

(

24

-

1

)

4

.

Ponder

(

22

-

7

)

5

.

Brock

(

23

-

7

)

6

.

Peaster

(

18

-

7

)

7

.

Wall

(

11

-

0

)

8

.

Franklin

(

23

-

3

)

9

.

Clarksville

(

18

-

8

)

10

.

Holliday

(

23

-

5

)

11

.

Aransas Pass

(

25

-

7

)

12

.

Bushland

(

18

-

8

)

13

.

Breckenridge

(

21

-

1

)

14

.

East Chambers

(

20

-

9

)

15

.

Childress

(

23

-

4

)

16

.

Whitesboro

(

23

-

3

)

17

.

Canadian

(

14

-

3

)

18

.

Salado

(

25

-

3

)

19

.

Brownfield

(

17

-

6

)

20

.

Lone Oak

(

20

-

3

)

21

.

Sunnyvale

(

18

-

2

)

22

.

Faith Family

(

23

-

2

)

23

.

Blanco

(

19

-

5

)

24

.

Van Alstyne

25

.

East Bernard

(

12

-

4

)

GIRLS CLASS 2A

1.

Sunnyvale

(29-0)

2.

Brock

(28-2)

3.

San Antonio Cole

(33-1)

4.

Central Heights

(30-0)

5.

Canadian

(27-1)

6.

Cisco

(25-2)

7.

Wall

(26-4)

8.

Jim Ned

(23-6)

9.

Grandview

(24-2)

10.

Hallettsville

(28-3)

11.

Sonora

(26-4)

12.

Dallas Life Oak Cliff

(19-7)

13.

Franklin

(23-5)

14.

Tatum

(23-3)

15.

Mt. Vernon

(22-6)

16.

Paradise

(21-6)

17.

Winnsboro

(29-4)

18.

Alba-Golden

(23-3)

19.

Woodville

(24-3)

20.

Jarrell

(27-3)

21.

Rogers

(26-4)

22.

Mathis

(24-5)

23.

Poth

(14-11)

24.

Maypearl

(21-10)

25.

Karnes City

(21-7)

BOYS CLASS 1A Div. I

1

.

Mumford

(

29

-

1

)

2

.

Grapeland

(

24

-

5

)

3

.

Muenster

(

21

-

1

)

4

.

Dallardsville Big Sandy

(

27

-

3

)

5

.

Poolville

(

23

-

6

)

6

.

LaPoynor

(

24

-

3

)

7

.

Martins Mill

(

21

-

6

)

8

.

Tenaha

(

13

-

3

)

9

.

Bartlett

(

25

-

1

)

10

.

Smyer

(

22

-

4

)

11

.

Stamford

(

11

-

2

)

12

.

Wellington

(

8

-

2

)

13

.

North Hopkins

(

23

-

7

)

14

.

West Sabine

(

17

-

4

)

15

.

San Augustine

(

22

-

8

)

16

.

Shamrock

(

18

-

4

)

17

.

Memphis

(

16

-

6

)

18

.

San Antonio Gervin

(

14

-

0

)

19

.

Port Aransas

(

21

-

7

)

20

.

Kerens

(

16

-

7

)

21

.

Gruver

(

19

-

4

)

22

.

Collinsville

(

13

-

6

)

23

.

Panhandle

(

17

-

5

)

24

.

Hale Center

(

15

-

7

)

25

.

Snook

(

16

-

6

)

GIRLS CLASS 1A Div. I

1.

Martins Mill

(28-2)

2.

Wellington

(18-4)

3.

Christoval

(25-2)

4.

Falls City

(24-4)

5.

Triple A Academy

(21-5)

6.

Mason

(26-3)

7.

Santo

(19-7)

8.

Goldthwaite

(19-5)

9.

Kerens

(22-4)

10.

Weimar

(28-4)

11.

Plains

(22-3)

12.

Sundown

(20-8)

13.

Gruver

(20-6)

14.

Snook

(20-6)

15.

Clarendon

(16-6)

16.

Slocum

(24-6)

17.

Honey Grove

(22-1)

18.

Panhandle

(19-8)

19.

Zavalla

(22-7)

20.

Windthorst

(18-4)

21.

Harper

(22-7)

22.

Cushing

(25-4)

23.

Hamlin

(19-4)

24.

Port Aransas

(23-7)

25.

Muenster

(20-6)

BOYS CLASS 1A Div. II

1

.

Texline

(

21

-

3

)

2

.

Laneville

(

23

-

6

)

3

.

Oakwood

(

20

-

3

)

4

.

Graford

(

21

-

2

)

5

.

Water Valley

(

17

-

5

)

6

.

Throckmorton

(

21

-

4

)

7

.

Douglass

(

22

-

6

)

8

.

Calvert

(

17

-

4

)

9

.

Lingleville

(

21

-

2

)

10

.

Huckabay

(

18

-

6

)

11

.

Ira

(

16

-

1

)

12

.

Eula

(

20

-

7

)

13

.

Coolidge

(

20

-

1

)

14

.

Roxton

(

13

-

7

)

15

.

Miller Grove

(

21

-

8

)

16

.

Crowell

(

14

-

1

)

17

.

Grady

(

18

-

4

)

18

.

Garden City

(

15

-

7

)

19

.

Lometa

(

19

-

5

)

20

.

Moulton

(

18

-

7

)

21

.

Nazareth

(

17

-

10

)

22

.

Happy

(

10

-

8

)

23

.

Avinger

(

22

-

2

)

24

.

Anton

(

18

-

6

)

25

.

Petersburg

(

14

-

2

)

GIRLS CLASS 1A Div. II

1.

Lipan

(30-1)

2.

Roscoe Highland

(23-2)

3.

Nazareth

(27-1)

4.

Follett

(24-1)

5.

Garden City

(26-1)

6.

Menard

(24-3)

7.

Frost

(22-2)

8.

Eula

(24-5)

9.

Calvert

(24-0)

10.

Chireno

(23-5)

11.

Rochelle

(21-6)

12.

Valley

(23-4)

13.

Round Top-Carmine

(10-2)

14.

Grady

(18-6)

15.

Miami

(20-6)

16.

Leggett

(18-4)

17.

Cross Plains

(18-4)

18.

Rankin

(22-5)

19.

Morgan

(21-3)

20.

Paducah

(18-5)

21.

Strawn

(19-9)

22.

Newcastle

(18-4)

23.

Leakey

(20-7)

24.

Campbell

(22-4)

25.

Anton

(18-6)

Information provided by Texas Association of Basketball Coaches.