Abilene
77° F
Clear
Clear
Brownwood
77° F
Mostly Cloudy
Mostly Cloudy
San Angelo
78° F
Scattered Clouds
Scattered Clouds
Advertisement

State Track Meet Day 1 and 2 Results

Published On: May 11 2013 04:48:46 PM CDT
Updated On: May 11 2013 09:24:26 PM CDT
UIL logo

AUSTIN, Texas -

5A Qualifiers

Boys 800 Meters Run: James Muniz (Abilene High) 8th PLACE

 

3A Qualifiers:

Boys 110 M Hurdles: Kyle Dodd (Wylie) 2nd PLACE

Girls 100 M Dash: Lexi Lewis (Brownwood) 4th PLACE

Girls 400 M Dash: Miccah Wesley (Snyder) 6th PLACE

Boys 300 M Hurdles: Nick Nemir (Sweetwater) 4th PLACE , Patrick Walker (Wylie) 6th PLACE

Girls 200 M Dash: Lexi Lewis (Brownwood) 3rd PLACE

Boys 1600 M Run: Dylan Person (Brownwood)

Girls Discus: Victoria Henry (Brownwood) 6th PLACE

Girls Pole Vault: McKenzie Walker (Wylie) 6th PLACE

Girls Shot Put: Victoria Henry (Brownwood) 2nd PLACE

 

2A Qualifiers

Girls 3200 M Run: Aspen Eaton (Jim Ned) – 7TH PLACE

Girls 100 M Hurdles: Nocona Swindell (Breckenridge) – 5th PLACE

Girls 100 M Dash: LaQuisha Coleman (Breckenridge) – 7th PLACE, Shirley Hemphill (C-City) – 9th PLACE

Boys 100 M Dash: Jonathan Seabourn (Clyde) – 7th PLACE

Girls 4x200 M Relay: Breckenridge – 6th PLACE

Girls 4x400 M Relay: Breckenridge – 4th PLACE, Bangs – 6th PLACE

Girls Discus: Whitney Kitchen (Hawley) 2nd PLACE , Amber Graham (Cisco) 3rd PLACE

Boys Discus: Vernon Owings (Cisco) 8th PLACE

Girls High Jump: Allison Szabo (Merkel) – 8TH PLACE

Boys High Jump: Jaquan Hemphill (Coleman) – 7TH PLACE

Girls Pole Vault: Nocona Swindell (Breckenridge) – 7TH PLACE

Boys Pole Vault: Aaron Dixon (Ballinger) 3rd PLACE, Hunter Enloe (Jim Ned) NH

Girls Shot Put: Amber Graham (Cisco) 2nd PLACE

Girls Triple Jump: Jamie Dodson (Cisco) 8th PLACE

 

1A D1 Qualifiers:

Boys 4x100 M Relay: Munday – 1st PLACE

Girls 800 M Run: Mandy Stevenson (Hamlin) – 3rd PLACE

Boys 800 M Run: Auston Sadberry (DeLeon) 6th PLACE, Henry Smith (Haskell) – 7th PLACE

Girls 100 M Hurdles: Kami Norton (Albany) – 1st PLACE

Boys 110 M Hurdles: Warren Flye (Haskell) 4th PLACE

Boys 4x200 M Relay: Stamford 1st PLACE

Girls 400 M Dash: Hayley Wilson (Goldthwaite) 2ND PLACE

Boys 400 M Dash: Garrett Markey (Haskell) – 5th PLACE, Jake Bumguardner (Albany) – 3rd PLACE

Girls 300 M Hurdles: Kami Norton (Albany) – 1st PLACE

Boys 300 M Hurdles: Dee Paul (Munday) – 1st PLACE, Austin Hampton (Goldthwaite) 5th

Boys 200 M Dash: James Washington (Stamford) 1st PLACE,

     Hagen Hutchison (Stamford) 7th PLACE

Girls 4x400 M Relay: Goldthwaite 2ND place

Boys 4x400 M Realy: Albany – 5th PLACE, Munday – 1st PLACE

Girls Discus: Abbey Head (Albany) 5th PLACE, Olivia Bills (Hamlin) 8TH PLACE

Boys Discus: LJ Collier (Munday) 2nd PLACE

                      Xzavier Bulliner (Munday) 4th PLACE, Tyrone Dockins (Munday) 8TH PLACE

Girls High Jump: Morgan Rodgers (Hamlin) 6TH PLACE

Girls Long Jump: Kami Norton (Albany) – 1st PLACE, Mikayla Dillon (Hamlin) – 6th PLACE

Boys Long Jump: Dee Paul (Munday) – 1ST PLACE, Trey Stinnett (Munday) – 3RD PLACE

Boys Pole Vault: Levi Britting (Albany) - DNP

Girls Shot Put: Ski Rhyne (Ranger) – 8TH PLACE

Boys Shot Put: Tyrone Dockins 3RD PLACE, Xzavier Bulliner 7TH PLACE

L.J Collier 9TH PLACE(All Munday)

Girls Triple Jump: Tatum Bufkin (Munday) 7TH PLACE

Boys Triple Jump: James Washington (Stamford) 2ND PLACE

    Trey Stinnett (Munday) 6TH PLACE

 

1A D2 Qualifiers

Boys 3200 M Run: Jesus Leanos (Roscoe) – 3RD PLACE

Girls 4x100 M Relay: Rotan – 1ST PLACE, Roby – 3RD PLACE

Girls 800 M Run: Shelby McWilliams (C. Plains) – 5TH PLACE

Boys 800 M Run: Sheldon Hall (R. Highlands) – 3RD PLACE

Girls 100 M Hurdles: Beth Richburh (R. Highlands) – 2nd PLACE, Hannah Hartman (Santa Anna) – 3RD PLACE

Boys 110 M Hurdles: Gary Farquhar (Throckmorton) – 1ST PLACE

Girls 100 M Dash: Brittany Williams (Rotan) – 5TH PLACE

Girls 4x200 M Relay: Roby – 2nd PLACE

Boys 4x200 M Relay: Rotan 3RD PLACE, Throckmorton 5TH PLACE

Boys 400 M Dash: Sheldon Hall (R. Highlands) 4TH PLACE

Girls 300 M Hurdles: Beth Richburg (R. Highlands) 4TH PLACE

Girls 200 M Dash: Britney Beaver (Trent) 7TH PLACE

Boys 200 M Dash: Taylor Gill (Eula) 6TH PLACE

Boys 1600 M Run: Jonathan Santiago (Paint Rock) 5TH PLACE

Girls 4x400 M Relay: Cross Plains 3rd PLACE, Roscoe Highlands 6TH PLACE

Boys 4x400 M Relay: Bronte 3RD PLACE

Girls Discus: Taylor Posey (Rotan) - FOUL

Boys Discus: Hayden Farquhar (Throckmorton) – 8TH PLACE

Boys High Jump: Gary Farquhar (Throckmorton) – 2ND PLACE

Girls Long Jump: Isabel Carrion (Roby) – 7TH PLACE

Boys Long Jump: Lance Morris (Ira) – 1st PLACE, Jared Scott (Bronte) – 2nd PLACE

Girls Pole Vault: Hannah Hartman (Santa Anna) – 2ND PLACE

Boys Pole Vault: Jayden Jones (Blackwell) – 1ST PLACE, Michael Hyde (R. Highlands) – 3RD PLACE, Owen Alison (Strawn) – 5TH PLACE, Tyler Bays (Strawn) – 8TH PLACE, Mason Magness (Blackwell) - NH

Girls Shot Put: Katie Gibson (Aspermont) – 9TH PLACE, Taylor Posey (Rotan) – 5TH PLACE

Boys Shot Put: Hayden Farquhar (Throckmorton) – 2nd PLACE, Jake Green (Baird) – 7TH PLACE

Girls Triple Jump: Shelby Harris (Roby) – 7TH PLACE, Stephanie Metcalf (Blackwell) – 9TH PLACE

Boys Triple Jump: Levi Taylor (Throckmorton) – 2ND PLACE