Abilene
66° F
Clear
Clear
Brownwood
68° F
Clear
Clear
San Angelo
72° F
Clear
Clear
Advertisement

TABC-Tex Preps high school basketball rankings littered with Big Country teams

Published On: Feb 17 2014 05:14:45 PM CST
high school basketball

SUGAR LAND, Texas -

Final high school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches and Tex Preps Basketball magazine:
 
BOYS
 
Class 3A
 
1. Dallas Madison, 22-4; 2. Kennedale, 33-0; 3. Houston Yates, 17-9; 4. Dallas Triple A Academy, 19-7; 5. Abilene Wylie, 25-3; 6. SA Houston, 23-9; 7. West Orange-Stark, 25-8; 8. Decatur, 23-5; 9. Burkburnett, 22-6; 10. Athens, 27-1; 11. Silsbee, 24-9; 12. Frisco Lone Star, 22-6; 13. Shallowater, 27-4; 14. Navasota, 23-3; 15. Mexia, 24-4; 16. Sour Lake Hardin-Jefferson, 29-7; 17. Cleveland, 26-2; 18. Lubbock Estacado, 19-11; 19. Dallas Hutchins, 15-11; 20. Dallas Roosevelt, 14-17; 21. WF Hirschi, 15-12; 22. La Vernia, 24-5; 23. Wharton, 26-7; 24. Fredericksburg, 26-8; 25. Fairfield, 20-2.
 
Class 2A
 
1. Kountze, 29-5; 2. Tatum, 29-4; 3. Abernathy, 27-2; 4. Ponder, 25-7; 5. Brock, 25-7; 6. Peaster, 21-8; 7. Wall, 14-0; 8. Franklin, 26-3; 9. Clarksville, 21-8; 10. Aransas Pass, 28-7; 11. Bushland, 22-8; 12. Holliday, 26-6; 13. Breckenridge, 24-1; 14. Childress, 27-4; 15. Whitesboro, 26-3; 16. Canadian, 17-4; 17. Salado, 28-3; 18. Brownfield, 20-6; 19. Lone Oak, 23-3; 20. East Chambers, 23-10; 21. Sunnyvale, 21-2; 22. Dallas Faith Family, 26-2; 23. Blanco, 24-5; 24. Van Alstyne, 25 3; 25. East Bernard, 17-4.
 
Class 1A Division I
 
1. Mumford, 33-1; 2. Grapeland, 28-5; 3. Muenster, 23-2; 4. Dallardsville Big Sandy, 30-4; 5. Poolville, 27-6; 6. La Poynor, 27-3; 7. Smyer, 25-5; 8. Tenaha, 16-4; 9. Bartlett, 28-1; 10. San Augustine, 26-8; 11. Sulphur Springs North Hopkins, 26-7; 12. Shamrock, 21-5; 13. Stamford, 14-3; 14. Martins Mill, 23-7; 15. Pineland West Sabine, 20-6; 16. Wellington, 11-4; 17. Memphis, 18-6; 18. SA Gervin, 17-0; 19. Port Aransas, 26-7; 20. Kerens, 20-7; 21. Gruver, 22-6; 22. Collinsville, 15-7; 23. Panhandle, 19-6; 24. Hale Center, 17-7; 25. Snook, 18-7.
 
Class 1A Division II
 
1. Texline, 23-3; 2. Laneville, 28-6; 3. Oakwood, 22-4; 4. Water Valley, 21-5; 5. Calvert, 22-4; 6. Graford, 24-4; 7. Throckmorton, 24-5; 8. Douglass, 24-6; 9. Cumby Miller Grove, 23-9; 10. Roxton, 15-8; 11. Ira, 21-1; 12. Eula, 23-7; 13. Coolidge, 23-1; 14. Huckabay, 21-7; 15. Lingleville, 23-3; 16. Crowell, 15-2; 17. Avinger, 25-2; 18. Nazareth, 19-11; 19. Grady, 20-6; 20. Garden City, 17-7; 21. Moulton, 20-8; 22. Anton, 21-6; 23. Lometa, 20-6; 24. Petersburg, 18-2; 25. Bellevue, 23-4.
 
Small Private Schools
 
1. Lubbock Christian School, 26-4; 2. Dallas Yavneh, 27-3; 3. Houston St. Thomas Episcopal, 26-9; 4. Waco Vanguard College Prep, 26-3; 5. Colleyville Covenant, 26-4; 6. Abilene Christian High School, 17-6; 7. San Antonio St. Gerard, 24-6; 8. Dallas Lakehill Prep, 19-2; 9. Christian Academy of San Antonio, 18-7; 10. Geneva School of Boerne, 19-11; 11. Arlington High Point Prep, 14-2; 12. Bullard The Brook Hill School, 19-12; 13. Houston Cypress Christian, 19-7; 14. Austin Brentwood Christian, 21-6; 15. League City Bay Area Christian, 20-11; 16. Universal City First Baptist, 26-4; 17. Schertz John Paul II, 17-9; 18. Denton Calvary, 23-12; 19. Dallas Cambridge School, 13-6; 20. Fort Worth Lake Country Christian, 18-8; 21. Houston Beren, 14-4; 22. Bryan Brazos Christian, 16-9; 23. Granbury North Central Texas, 15-2; 24. Conroe Covenant, 20-7; 25. FW Bethesda Christian, 18-7.
 
___
 
GIRLS
 
Class 3A
 
1. Waco La Vega, 28-0; 2. Argyle, 30-1; 3. Abilene Wylie, 25-5; 4. Celina, 24-6; 5. Hondo, 28-4; 6. La Vernia, 25-5; 7. Yoakum, 27-4; 8. CC West Oso, 29-4; 9. Robinson, 24-5; 10. Melissa, 24-3; 11. Fairfield, 23-6; 12. Canton, 24-6; 13. Shallowater, 24-5; 14. Quinlan Ford, 24-4; 15. Dallas Wilmer-Hutchins, 22-5; 16. Hamshire-Fannett, 28-5; 17. Lytle, 22-8; 18. Bridge City, 30-5; 19. West Columbia, 22-6; 20. Stafford, 22-8; 21. Dalhart, 24-4; 22. Texarkana Pleasant Grove, 25-4; 23. Boerne, 22-8; 24. Liberty Hill, 21-9; 25. Brownwood, 22-6.
 
Class 2A
 
1. Sunnyvale, 30-0; 2. Brock, 29-2; 3. SA Cole, 34-1; 4. Nacogdoches Central Heights, 32-0; 5. Canadian, 27-1; 6. Cisco, 27-2; 7. Wall, 28-4; 8. Tuscola Jim Ned, 24-7; 10. Hallettsville, 29-3; 11. Sonora, 27-4; 12. Dallas Life Oak Cliff, 20-7; 13. Franklin, 25-6; 14. Tatum, 25-3; 15. Mount Vernon, 22-6; 16. Grandview, 24-3; 16. Paradise, 23-6; 17. Winnsboro, 30-4; 18. Alba-Golden, 25-3; 19. Woodville, 25-3; 20. Jarrell, 27-3; 21. Rogers, 26-5; 22. Mathis, 26-5; 23. Poth, 15-11; 24. Maypearl, 22-10; 25. Bowie, 21-6.
 
Class 1A Division I
 
1. Martins Mill, 29-2; 2. Wellington, 21-4; 3. Christoval, 27-2; 4. Falls City, 25-4; 5. Dallas Triple A Academy, 22-5; 6. Mason, 28-3; 7. Goldthwaite, 20-6; 8. Santo, 20-8; 9. Kerens, 24-4; 10. Weimar, 29-4; 11. Sundown, 21-8; 12. Plains, 23-4; 13. Gruver, 22-6; 14. Snook, 20-6; 15. Clarendon, 17-7; 16. Slocum, 25-6; 17. Honey Grove, 23-2; 18. Panhandle, 20-9; 19. Windthorst, 21-4; 20. Zavalla, 23-8; 21. Cushing, 25-4; 22. Hamlin, 19-4; 23. Port Aransas, 25-7; 24. Muenster, 20-6; 25. Brackettville, 24-4.
 
Class 1A Division II
 
1. Lipan, 32-1; 2. Roscoe Highland, 24-3; 3. Nazareth, 30-1; 4. Follett, 25-1; 5. Garden City, 28-1; 6. Menard, 26-3; 7. Frost, 24-2; 8. Eula, 24-5; 9. Calvert, 25-0; 10. Chireno, 24-5; 11. Rochelle, 22-6; 12. Turkey Valley, 25-4; 13. Round Top-Carmine, 14-2; 14. Lenorah Grady, 19-6; 15. Miami, 22-6; 16. Leggett, 19-4; 17. Morgan, 23-3; 18. Paducah, 20-6; 19. Cross Plains, 19-5; 20. Strawn, 20-9; 21. Newcastle, 20-4; 22. Leakey, 22-7; 23. Campbell, 23-5; 24. Anton, 20-6; 25. Petersburg, 20-3.